Міністерство охорони здоров'я України
управління охорони здоров'я
Рівненської облдержадміністрації

Події

Новина за результатами наради прем’єр-міністра України Володимира Гройсмана з медиками у Вінниці

           Прем'єр-міністр Володимир Гройсман, МОЗ України та Нацслужба здоров’я презентували план трансформації медичної системи на 2019 рік

    У наступному році на медичну систему України чекає масштабна трансформація. Стартує впровадження нової моделі фінансування на рівні спеціалізованої допомоги, почнуться зміни в системі екстреної медицини та державних закупівлях ліків і медичних виробів.   

Як організувати систему надання первинної медичної допомоги на місцевому рівні: операційне керівництво від МОЗ

       Міністерство охорони здоров’я  розробило операційне керівництво, що охоплює практичні аспекти впровадження реформи первинної медичної допомоги на рівні об’єднаних територіальних громад, міст і районів України.

Що робити, якщо у медзакладі відмовили у підписанні декларації

          З початком кампанії «Лікар для кожної сім’ї» у деяких закладах первинної медичної допомоги зафіксовані порушення права пацієнтів на вільний вибір лікаря. Нагадуємо, що відмовити у підписанні декларації можуть лише з двох причин: заклад ще не підключений до електронної системи охорони здоров’я або всі лікарі медзакладу набрали оптимальну кількість пацієнтів.

МОЗ затвердив Порядок надання первинної медичної допомоги

        Укладено Порядок надання первинної медичної допомоги – документ, який регламентує роботу терапевтів, педіатрів та сімейних лікарів, дає чіткий перелік послуг закладів «первинки» і формує нову культуру взаємодії лікаря та пацієнта. Уже з 1 липня абсолютно усі заклади первинної медичної допомоги  (ПМД) мають керуватися цим документом.

МОЗ затвердив Порядок вибору лікаря, який надає первинну медичну допомогу

         Порядок визначає правила, за якими українці будуть вибирати терапевтів, педіатрів та сімейних лікарів, і є обов’язковим для усіх закладів охорони здоров’я, що надають первинну медичну допомогу.

Профілактика захворювань

Інфаркт можна попередити
Туберкульоз виліковний
Алкоголь – отрута! Подбай сьогодні про своє майбутнє!
КУРІННЯ: подолай шкідливу звичку!
Не попадайте у полон артеріальної гіпертензії
ГЛИСТИ – ШКІДЛИВІ „КВАРТИРАНТИ” ЛЮДИНИ
ОБЕРЕЖНО: грип!
Дотримання особистої гігієни – захист від кишкових інфекцій
Як зменшити ризик онкозахворювань?
ОБЕРЕЖНО: ОТРУЙНІ ГРИБИ!
СНІД: ціна безтурботності - життя!
Перелік ВІЛ-сервісних організацій в Рівненській області
Про виконання розпорядження голови ОДА №436 від 9.11.09р. «Про обласну програму зменшення шкідливого впливу тютюну на здоров’я населення на період до 2012 року»
На виконання розпорядження №556 від 18.11.05р. про обласну програму профілактики злочинності на 2005-2010р.
Психологічна та психіатрична реабілітація трудових мігрантів

Алкоголь – отрута! Подбай сьогодні про своє майбутнє!

Глибоко помиляється той, хто вважає, що алкоголь харчовий продукт. Насправді це сильна отрута, яка руйнує організм. Саме слово в перекладі з арабської означає “одурманюючий”. У 1975 році Всесвітня організація охорони здоров’я визнала, що алкоголь – наркотик.

Чимало людей впевнені в тому, що вживання спиртного корисне і навіть необхідне, бо знімає втому та нервову напругу, допомагає у лікуванні. Але це не зовсім так. Алкоголь (етиловий спирт) – продукт спиртового бродіння, в процесі якого утворюються різні хімічні сполуки, в тому числі й отруйні. Основними з них є сивушні масла, найбільше яких у самогоні. Про це свідчать нудота, головний біль, тяжке сп’яніння, біль у шлунку тощо. Коли різні негаразди спричиняють нервово-емоційне напруження, організм людини ще гірше переносить алкоголь. Немає жодного органу чи системи, які б не вражало тривале вживання алкоголю.

Як же засвоюється алкоголь в організмі?

Незначна частина його всмоктується в роті, 20 % - у шлунку, решта – в кишках. Алкоголь можна виявити в крові вже через 5 хвилин після його вживання. Він шкідливо впливає на всі внутрішні органи. В тих, хто систематично п’є, виникають гастрити, виразкова хвороба шлунка й дванадцятипалої кишки, коліти, гепатити. Особливо страждає печінка, яка знешкоджує різні отрути, що надходять в організм людини, в тому числі алкоголь і сивушні масла. Але, якщо отрут багато і надходять вони часто, орган просто не справляється. В результаті виникає запалення печінки – гепатит, а потім і жирова дистрофія, цироз. Доведено, що смертність від цирозу печінки в алкоголіків вища, порівняно з непитущими, у 9 разів, а ймовірність ракової хвороби – частіша у півтора рази.

Помиляються ті, хто думає, ніби алкоголь підвищує апетит. Справді, спочатку подразнена слизова оболонка шлунку збільшує виділення соку, з’являється відчуття голоду, однак такий сік містить багато соляної кислоти, бідний на ферменти і не поліпшує травлення. Систематичне пияцтво призводить до того, що алкоголь не стільки збуджує, скільки подразнює шлунок. Тому серед алкоголіків багато хворих на гастрит із підвищеною кислотністю.

Часте вживання алкоголю, неповноцінне харчування сприяє перетворенню побутового пияцтва на хворобу – хронічний алкоголізм. Для п’яниць характерне уявлення, згідно з яким пити і напиватись не соромно, а лікуватись від алкоголізму – принизливо. Тому важко таку людину вмовити прийти на прийом до спеціаліста.

Однак не варто впадати у відчай, пияцтву можна протиставити тверезість, повну відмову від вживання спиртного. Кожна спроба зробити випивку культурною у будні та свята, під час зустрічей, від радості або горя стає моральним виправданням для тих, хто потрапив у полон до “зеленого змія”. Слід зауважити, що багато відомих художників, письменників, артистів, спортсменів, чий талант “втопився” у чарці, звели своє життя нанівець тільки через пистрасть до спиртного. Тому декому варто задуматись над своїм життям і здоров’ям, над долею власної сім’ї, дітей.

Поряд з алкогольною веселістю варто зважати й на наслідки сп’яніння:

• вроджені вади розвитку новонароджених, небажана вагітність та зараження венеричними хворобами;

• більша половина всіх травм та нещасних випадків;

• підривання суспільного і приватного життя, розлучення, втрата репутації;

• фатальні дорожньо-транспортні пригоди, пожежі, смерть через утоплення, самогубства, насильства – звичні явища нетверезого стану;

• алкоголь - причина половини всіх скоєних вбивств;

• емоційні травми, заподіяні дітям нетверезим станом дорослих, граничать з поняттям “злочин”;

• фінансові проблеми, кар’єра, що не відбулася…

Отож, чи варто ризикувати?

Залежність від алкоголю базується на:

- низькій самооцінці та втраті самоповаги;

- притупленні відчуття дискомфорту, страху, болю;

- обмеженні особистих професійних та соціальних можливостей;

- „синдромі гарного самопочуття”, який маскує справжні емоції;

- втраті істинного уявлення про цінності речей.

На зміну ейфоричному стану сп’яніння приходять загострені відчуття нудьги, туги та самотності. Депресію, дратівливість і спустошеність відчуває кожний на закінчення дії спиртного. Тому для того, щоб “літати” алкоголік неминуче шукає чарку, яка лише на якийсь час полегшує його стан, однак за цим наступає чергове падіння. В основі залежності лежить втеча від дійсності.

Які кроки слід зробити, щоб подолати залежність від алкоголю?

• Захотіти подолати звичку. Адже неможливо насильно позбавити людину залежності. Звільнення відбудеться лише у тому випадку, якщо ви до цього готові й по-справжньому хочете “зіскочити з гачка”.

• Визнати залежність, усвідомивши, що це завдає шкоду.

• Проаналізувати почуття, настрої та причини, які змушують вас піддаватися залежності.

• Навчитися говорити “ні” або “дякую” на пропозицію випити, та поважайте “ні”, яке сказали інші.

• Не перекладати відповідальність за власне життя на плечі інших, адже воно у ваших руках.

• Визначити дату, відколи ваше життя почне новий відлік.

• Жити сьогоденням, усвідомлюючи, що кожна секунда життя, яка промайнула, ніколи більше не повториться.

• Посилити почуття власної гідності, самоповаги.

• Взяти позитивні зобов’язання стосовно себе, самореалізуватися.

Пам’ятайте, що очікувані результати прийдуть не відразу, на це потрібен час. Відчуття розпачу, дратівливість і втрата віри не полишать миттєво. Для цього будуть потрібними ваші власні зусилля і тверде рішення подолати звичку.

1. Ви п’єте тому, що без алкоголю не можете розслабитися?

2. Коли розсердились на рідних чи друзів, ви п’єте?

3. Чи віддаєте перевагу випивці, коли опиняєтесь на самоті?

4. Чи маєте проблеми із засинанням?

5. Чи вживаєте алкоголь перед заняттям або роботою?

6. Коли вип’єте, ви потрапляєте у неприємні ситуації?

7. Ви п’єте залпом?

8. Чи буває у вас втрата пам’яті під час випивки?

9. Чи буває таке, що Ви шукаєте додаткову випивку, коли трапляється

випивати?

10. Чи доводиться вам приховувати свою випивку?

11. Чи були у вас невдалі спроби кинути пити або зменшити вживання

алкоголю?

12. Як думаєте, ви зможете відмовитись від запропонованого вам

алкогольного напою?

Якщо хоча б на декілька запитань ви відповіли “так”, вам необхідно серйозніше подивитися на цю проблему та зробити змінити своє ставлення до алкоголізму.

У випадку прийняття рішення – позбутись алкогольної залежності, - радимо звернутатись до спеціалістів наркологів Центру психічного здоров’я населення: м.Рівне, вул.Студентська, 7, тел. 62-94-49; 22-12-45.

© 2004-2019 обласне управління охорони здоров'я Рівненської облдержадміністрації